DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Kartotéka "V trávě"

Kartotéka v ordinaci dětské lékařky na modřanské poliklinice v Praze.

Předělávala jsem starou, klasickou, plechovou kartotéku z 60. let. Zadáním bylo téma "kytky, hmyz, tráva nebo něco podobného". Jelikož se jednalo o prostor, kde se mají cítit dobře hlavně děti, rozhodla jsem se pro jednoduché tvary, částečnou stylizaci a přesto zachování základních rysů reality.

Na celé předělání jsem měla po schválení jednoduchého návrhu málo času - pouze víkend, během kterého jsem musela starou, obouchanou a odřenou kartotéku přeměnit na něco, co by vyvolalo úsměv na tvářích u dětí i dospělých.

Postup

Celý první den jsem věnovala přípravě podkladu - tedy obrousit a odmastit podklad a nanést dvě vrstvy podkladových barev. Při úpravě podkladu jsem si málem ubrousila ruce až u loktů, jelikož veškeré broušení jsem prováděla smirkovým papírem ručně. Jelikož nebyla kartotéka nijak rezavá, mohla jsem jako podkladovou barvu použít univerzální bílou barvu na kov 2 v 1 (slouží jako podkladová i krycí vrstva zároveň) na akrylové bázi, kterou jsem tónovala základními akrylovými barvami. Pro její nanášení jsem použila malý jemný molitanový váleček pro eliminaci vzniku bublin v barvě na hlavní plochy, na zakřivené plochy větší plochý štětec.

  

Druhý den následovalo rozvržení obrázků, předkreslení tužkou a vlastní malování. Z důvodu nedostatku času jsem stihla pouze malování štětcem, na airbrush nezbyla ani minuta času. Naštěstí už v této fázi vypadala kartotéka jako poměrně ucelené "dílo".

Finální práce s airbrushem mi zabrala opět celý den. Největším problémem bylo nastříkat mrak - ne proto, že by byl složitého tvaru, ale používaná barva měla malou kryvost a v řídké konzistenci, která byla nutná pro nanášení pistolí, nebyla téměř schopná překrýt podkladovou modrou barvu. Proto její opakované nanášení zabralo tolik času.

Při stínování špiček okvětních plátků květů jsem použila částečné maskování a následné čištění od přesahující barvy.

Problematické překrývání tmavých barev barvami světlými se projevilo ještě jednou - při snaze o žlutou kresbu na tmavozelených listech, která měla znázorňovat žilkování listů. Proto jsem se u stínování listů zaměřila pouze na okousané listy napadené housenkou.

Výsledek

Konečný výsledek je i při jednoduchém stylu zpracování velmi slušný a do dětské ordinace se perfektně hodí.